cze 15 2014

ODPOWIEDZI ĆWICZENIA


Komentarze: 0

 1)      Początki prasy polskiej – gazety ulotne, aviza, kalendarze, etc.

gazety ulotne - wydawane okazjonalnie druki informacyjne, przedstawiające opis wydarzeń, które budziły powszechne zainteresowanie.  Początkowo wydawano je w języku niemieckim, potem już wyłącznie po polsku.

Pierwszy polski ulotny druk informacyjny wydany został po niemiecku w 1514 roku, a dotyczył oblężenia Smoleńska i Połocka przez wojska cara. Niewielkie był nakłady tych druków.

 1)      Prasa polska do 1795 r.: Merkuriusz Polski”, „Nowiny Polskie”, „Kurier Polski”, „ Monitor Polski”.

Merkuriusz Polski to pierwsza periodyczna gazeta informacyjna powołana na wgląd króla Jana Kazimierza, który chciał przeprowadzić w Rzeczpospolitej reformy ustrojowe, a więc miała mu służyć do celów propagandowych. Zostałą założona w Krakowie  w 1661 roku. Ogółem wyszło ponad 40 numerów,a pismo zostało zlikwidowane po klęsce programu reformy ustrojowej.

NOWINY POLSKIE- cotygodniowa gazeta informacyjna powstała w 1729 roku, która przynosiłą wiadomości z kraju, później nazwę zmieniono na KURIER POLSKI, który był wydawan przesz pijarów. Była szczególna z tego względu, ze nigdzi epoza Polską nie opublikowano w prasie tyle wiadomości z własnego kraju. Tematyka poruszana w KP dotyczyła relacji z życia dworu, magnackich ślubów, obrad z sejmików. Miał 8 stron, czasamin uzupełnianymi przez ogłoszenia prywatne. Następnie Kurier i Wiadomości zostały przejęte przez jezuitów, które połączyły się w jedną gazetę - Wiadomości Warszawskie

 

MONITOR POLSKI - moralizatorskie czasopismo epoki oświecenia, wydawany dwa razy w tygodniu od 1765 roku. Związany był z dworem Stanisława Augusta, a zamieszczał opinie środowiska literackiego. Problematyka poruszana w Monitorze dotyczyła problemóws społecznych, kulturalnych i obyczajowych. W miarę lat jednak począł obniżać swój poziom. Przestał wychodzić kiedy jego znaczenie kulturowe było już bardzo nikłe.

 

2.PRASA I PUBLICYSTYKA I WIELKIEJ EMIGRACJI

większość działaczy powstania listopadowego udałą się na emigrację, znajdując schronienie we Francji, Belgii, Angli. Było to ok 11 tys emigrantów.Wykształciły się dwa zasadnicze nurty: niepodległościowo - konserwatywny, skupiony wokół Czartoryskiego (nawiązujący do tradycji Konstytuchi 3 maja) oraz obóz demokratyczny.

Emigracja polska na Zachodzie od razu rozpoczęła działalność wydawniczą. Były to broszury ideowo-polemiczne lub ideowo-programowe utrzymywane na wysokim poziomie. Na emigracji znalazło się wielu wybitnych poetów (mickiewicz, Slowacki, okresowo - Krasiński). Trudne jest wszelako zakwalifikowanie większości wydawnictw emigracyjnych do prasy. Do kraju prasa ta w ogóle nie docierała. Starano się także wydawać czasopisma w językach obcych, aby zyskać sympatię dla sprawy polskiej na Zachodzie. w większości były to próby nieudane poza "La Tribune des Peuples (1849) wydawany pod redakcją Adama Mickiewicza, finansowany przez arytokratę, jednak bez większych wyników propagadnowych.

DEMOKRATA POLSKI - opanowany przez radykalnego i skrajnego publicystę, ostro atakującego program ugodowy

KRONIKA EMIGRACJI POLSKIEJ

Prasa polska na emigracji załamała sie znacznie po klęsce Wiosny Ludów. Nigdy nie przestało istnieć ale jej znaczenie spadało z roku na rok. Podsumowując, prasa polska na emigracji stanowiła głównie środek upowszechniania myśli i narzedzie rozrachunków politycznych, w mniejszym stopniu była kuźnią nowych idei i programów . Próby przekazywania jej do kraju, okupowane były wielkimi ofiarami i nie przynosiły sukcesu. W Życiu kraju większej roli nie odegrałą w przeciwieństwie do wielkich dzieł  literatury np. Z biegiem czasu okazała się ogrom zmarnowanego wysiłku intelektualnego ludzi wygnanych z kraju przez terror i obcą przemoc zaborczą.

 

PRASA II WOJNY ŚWIATOWEJ

Przestały ukazywać się kwartalniki, miesięczniki i tygodniki. Najdłużej jako ośrodek wydawniczy utrzymywała się Warszawa. 

- Robotnik, Kurier Poranny, Kurier Warszawski ..

Prasa wrześniowa spełniała istotną rolę w podtrzymywaniu woli walki w społeczeństwie polskim. Uciekała się nawet do podawania informacji zgoła nieprawdziwych, donosząc o sukcesach wojsk polskich. Na terenach włączonych do III rzeszy okupant wprowadził goebbelowski system prasowy, zlikwidował wszystkie pisma polskie i w języku polskim, zastępując je niemieckimi, przez Polaków zwana "gadzinową". Pocżatkowo miałą dostarczać informacji, z czasem stawała się także prasą "opinii". W Generalnym Gubernatorswie wydawano kilka dzienników gadzinowych (Goniec Krakowski, Nowy Kurier Warszawski, Dziennik Poranny).

Przedwojenne przedsiębiorstwa wydawnicze zostały przejęte przez Niemców. Z Pałącu Prasy i Domu Prasy powstał niemiecki koncern.

Działania wydawnicze okupantów nie ograniczały się jedynie do drukowania dzienników. Postawały pisma fachowe, młodzieżowe, tygodniki.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz